Jdi na obsah Jdi na menu
 


Achát

Obrazek

                                                                                                

býk, štír

 

  Oxid – SiO2

(Obvykle vrstevnaté uspořádání chalcedonu, křemene a opálu)

 T – 6,7. H- 2,50-2,70. B – prakticky celá škála barev, nejčastěji šedá. Zbarvení vlivem příměsí Fe, Mn, Ni, Cr i rozličnými minerály, např. hematitem a chloritem. Uměle přibarvované acháty nejsou pro naše účely vhodné! P - průsvitný až neprůhledný.  L - skelný, matný, hedvábný. Z - uprostřed achátu nacházíme vzácně dutiny vyplněné vodou, častěji krystaly křišťálu, záhnědy, ametystu: u ohnivého achátu irizace. K - jemnozrnné agregáty obvykle hlízovitého tvaru. G - vulkanity, hydrotermální zóny, sedimenty, náplavy.

 

 

     Jelikož existuje nepřeberné množství achátových druhů, rozlišených a pojmenovaných jednak podle barev, jednak podle vzhledu a charakteristických zvláštností, soustředíme se v rámci této knihy jen na ty nejznámější, které jsou pro naše esoterické a léčebné účely i nejpodstatnější. Archeologické nálezy dokazují, že byl achát opracováván již v dávnověku, zprvu na nástroje, později na ozdobné a kultovní předměty. Největší oblibu a rozkvět zaznamenal ve středověkém Římě a Řecku, kde se z něj vyřezávaly pečetě a gemy. Jako talisman chránil před jedy, morem a živelnými pohromami. Měl zajišťovat dlouhý život, úspěch a dobré přátele.

 

Název: podle původního názvu řeky Achates, dnes Drillo na Sicílii.

Naleziště v ČR: Podkrkonoší, Krušné hory.

Naleziště v zahraničí: naleziště je stejně jako druhů achátu – nespočet. Z nejznámějších jmenujeme Brazílii, Uruguay, Mexiko, Nikaraguu, Austrálii, Indii, Indonésii, Mongolsko, Čínu, Irák, Maroko, Egypt, Madagaskar, Botswanu, Etiopii, Mosambik, Namibii, USA, Rusko, Německo, Polsko.

Astrologie: znamení Býka a Štíra.

Čakra: převážně základní, ohnivý achát – mimo základní i čela a třetího oka.

 

    Široká paleta zemitých tónů barev, které tvoří nejrůznější fantaskní obrazce, jimiž acháty přímo hýří, propůjčuje tomuto celkem běžnému kameni všeobecně velikou oblibu. Tato symbióza  kresby a barevných efektů symbolizuje naši sounáležitost s Matkou Zemí a s jejími přírodními projevy. Posiluje v nás vědomí vlastní identity, pud sebezáchovy, ochraňuje nás před působením nežádoucích vlivů a obdarovává důvěrou ve vlastní schopnosti. Učí nás ušlechtilému přímému jednání vůči bližním i nepřátelům a vede nás k tvorbě správných slov při komunikaci s nimi. Podporuje nás v hledání pravdy a pomáhá bez trpkosti přijímat kritiku, nelibé situace a nepříznivé okolnosti. V základním centru, kde je jeho důrazná hutná vibrace nejpůsobivější, posiluje rozplozovací orgány u mužů a žen, chrání rodičky a pomáhá při porodu. Obecně snižuje teploty, mírní horečnatá infekční onemocnění, utišuje nejrůznější bolesti a je nepostradatelný při alergiích a kožních problémech.

     Kromě výše uvedených obecných esoterických a léčivých vlastností achátu, má každý druh další specifické přednosti, které ještě jinak osobitě pozitivně působí na náš celkový duševní i fyzický stav.

    Bílý achát symbolizuje duchovní čistotu, duševní rovnováhu a klid duše. Obvykle bývá nazýván mírovým achátem. Posiluje vůli k odstraňování škodlivých návyků a mírní agresivní chování. Pomáhá při léčbě zhoubných nádorů, zejména u rakoviny kůže, a při zánětech. Vodou čistíme pleť.

    Růžový neboli meruňkový achát, nacházený zejména v Botswavě a v Austrálii, podporuje těhotenství a ochraňuje plod v matičně těle.

    Masově hnědý achát podporuje toleranci a pochopení pro problémy našich blízkých. Pomáhá při alergiích a snížené potenci.

    Achát šedých odstínůBotswany a okatý achát, jak již napovídá název, pomáhají při očních organických poruchách a onemocněních a ostří unavený, zesláblý zrak. Podobně jako beryl a akvamarín se buď přikládají, nebo se oči omývají vodou.

     Botswana achát rovněž mírní deprese, posiluje plíce a zbavuje je usazenin a nečistot. Vodou osvěžujeme a léčíme vlasy a pleť.

    Centrálně pruhovaný achát podporuje naši koncentraci a logické a racionální myšlení. Pomáhá při zánětech vaječníků a vejcovodů, při prostatě, při nedostatečné funkci ledvin, při zánětu močového měchýře a močových cest, při žaludečních a střevních problémech.

    Paralelně pruhovaný mírní bolesti křečových žil.

    Achát s dendrity posiluje obranný mechanismus a pomáhá mu zbavovat tělo škodlivých jedů a odpadních látek. Podporuje látkovou výměnu a léčí choroby trávicího traktu.

    Hvězdicové acháty aktivují imunitní systém, funkci jater a centrální i periferní nervový systém.

    Acháty s dutinami vyplněnými vodou jsou tradičně ctěny a nošeny jsou talisman na ochranu těhotenství. Obecně ochraňují před zlem a falešnými přáteli, vnášejí klid a mír do bolavé duše, jež prošla utrpením. Všeobecně mírní bolesti. Voda opět pomáhá při alergiích a kožních problémech.

    Stejně tak i achát s krystalickým středem chrání nový život, podporuje zdravý růst buněk a navozuje pocit bezpečí.

    Pestrý neuspořádaně barevný achát snižuje teploty a mírní horečnatá infekční onemocnění. Aktivuje funkci žláz a posiluje srdeční oběh. Ochraňuje před letargií a depresemi a přispívá k dobré náladě.

    Tzv. lace-achát, opakní achát s jemnou kresbou, pochází zejména z Mexika, ale nachází se i v Brazílii, Uruguayi, Číně a Indii. Pomáhá při zánětech a infekcích, při léčbě ledvin, močového měchýře a žlučníku, aktivuje imunitní systém. Zjemňuje čich. Vodou opět čistíme a léčíme pleť a alergie.

   Zříceninový achát pomáhá léčit vnější zranění, svalová napětí a přetažení a pohmožděniny kloubů a kostí.

    Obláčkový achát, zejména jeho voda, čistí pleť a pomáhá při vyrážkách a zánětech kůže.

    Ohnivý achát, vzácný druh, který známe z nalezišť v Mexiku a USA, spadá na rozdíl od ostatních achátů do čakry čela, resp. třetího oka, kde nám pomáhá během meditace si uchovávat duchovní rovnováhu, při duchovním úsilí neztratit ze zřetele vztah k Matce Zemi. Vyrovnává nestálou náladu a tiší hněv. Posiluje koncentraci a paměť, aktivuje látkovou výměnu a obnovu buněk a v čakře základu pomáhá při impotenci a frigiditě psychického původu.

    Očista: pod proudem vlažené vody, nebo přes noc v misce vody společně s křišťálem. Acháty všeho druhu, s výjimkou ohnivého, nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.

 

Zdroj: J.P.Kreperát-Skrytá moc drahých kamenů