Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akvamarín

 

Obrazek

lev

 

Silikát – Al2Be3(Si6O18 )

(Modrá až nazelenalá odrůda berylu)

 

T – 7,5-8. H – 2,68-2,80. B – světle modrá až tmavomodrá, zelenomodrá, zabarvení od příměsi Fe2+a Fe3+Z – vzácně efekt kočičího oka. P – průhledný, průsvitný. L – sklený. K – prizmatické, podélně rovnoběžně rýhované. G – pegmatity, náplavy.

 

    Akvamarín měl mít podle středověkých astrologů schopnost sklidit rozbouřené moře. Již od 14. století byl využíván jako vhodný materiál pro broušení čoček do brýlí.

 

Název: podle barvy mořské vody – aqua marina.

Naleziště v ČR: u Písku a u Maršíkova.

Naleziště v zahraničí: Brazílie, Madagaskar, USA, Rusko, Pákistán, Zimbabwe, Tanzanie, JAR, Mosambik, Keňa, Namibie, Srí Lanka.

Astrologie: znamení Vodnáře, Ryb, Vah a Blíženců.

Čakra: hrdla, čela a solaru plexu.

 

    Kámen barvy moře, vodního živlu, v němž se odráží blankytně bezoblačné nebe. Jeho průzračná zář nekonečných dálek projasňuje naši duši, prosvětluje ji ke své čistotě.

     Akvamarín je kámen mystiků a hledání čistého srdce. Vede nás k uchovávání čistoty mysli, cudnosti a nevinnosti. Jeho lomivá vodní záře vnáší světlo a jas do všech skrytých koutů našeho nitra.

     V pochmurných dobách a beznadějných obdobích vnáší do našeho splínu a depresí paprsek světla a naděje. V tomto podvojném světě se jako vlny v moři prolíná radost s bolestí. Není důležité, jaké máme nebo dostaneme karty, podstatné je být v každé situaci čistým dobrým člověkem.

     Podle starého podání byl akvamarín kámen vizionářů, mystiků a léčitelů. Jeho majitel si jeho pomocí udržoval věčné mládí, partnerovu věrnost a blaženost lásky a štěstí v životě. V obecném smyslu je jím dodnes. Jeho očistná zář vnáší do naší mysli pocit spokojenosti, zmírňuje podrážděnost a agresivitu, zajišťuje rovnováhu. Je kamenem meditace, naším duchovním průvodcem. V centru hrdla odstraňuje navrstvené blokády tvořené nečistými myšlenkami a hrubými výrazy, pročišťuje hlas a projasňuje slova, podporuje léčbu horních cest dýchacích, sliznice a plic, zmírňuje kašel, astmatické stavy, průběh černého kašle a záškrtu. Ovlivňuje a upravuje funkci žláz, uvolňuje napětí v šíji a spasmus. Valounek akvamarínu vložený do úst zmírňuje bolesti čelistí, dásní a zubů. Položíme-li větší krystal do centra třetího oka a menší ploché oblázky na víčka, posilujeme vnitřní a vnější zrak. Při žaludečních a jaterních problémech pokládáme kámen na solar plexus, přičemž na lačný žaludek pijeme několik doušků akvamarínové vody, kterou můžeme použít i na potírání kožních zánětů a alergie.

    Očista: jelikož akvamarín na přímém slunci ztrácí rychle barvu, pokládáme ho po důkladné očistě vodou na již nabytí horský křišťál, umístěný mimo dosah přímých slunečních paprsků. Tem mu tak potřebnou energii zprostředkuje. Nemáme-li horský křišťál po ruce, nabíjíme kámen na denním světle, bez přímého dosahu slunce.

 

 

Zdroj: J.P.Kreperát-Skrytá moc drahých kamenů