Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chalcedon

 

Obrazek

kozoroh, rak, střelec

 

Oxid – SiO2

(Kryptokrystalická odrůda křemene)

 

 T – 6,7. H- 2,50-2,70. B – bílá, šedá, šedomodrá, světle modrá, zelená, hnědá, červená, černá. Zabarvení vlivem příměsi Fe, Mn, Ni, Cr. P - průhledný, průhledný, neprůhledný. L – skelný, hedvábný. Z – vzácně irizace a kočičí oko, neprůhledná bílá odrůda, směs chalcedonu s opálem, nazývaná kašolong. K – bradavičnaté a ledvinovité agregáty. G – vuklanity, horské prameny, sedimenty.

 

   Zabarvením a vlivem inkluzí dosahuje chalcedon nejrůznějších podob a takto i synonym: achát, tmavě zelená plazma, oranžový karneol, hnědý sarder, černohnědý sardonyx, černý nebo černo-bílý onyx, jablečně zelený chryzopras, rudými skvrnami posetý tmavozelený heliotrop, bílo-zelený mechový achát, různobarevný jaspis, šedobílý, nebo hnědý flint.

   Podle tradice byl chalcedon kamenem lásky, symbolem moci a jako talisman chránil před hněvem a melancholií.

 

Název: podle zaniklého města Kalichidón v Malé Asii

Naleziště v ČR: Podkrkonoší, Krušné hory, Blansko.

Naleziště v zahraničí: Modrý chalcedon – zejména Namibie, Indie, JAR, Mosambik. Růžový a zelené druhy chalcedonu – Turecko. Hnědý a červený chalcedon – Rusko, Indie. Plazma – Brazílie. Chalcedony dendritické a mechové – Brazílie, Indie, Čína. Chalcedonové růže – Brazílie, Uruguay, Mexiko.

Astrologie: znamení Kozoroha, Raka a Střelce.

Čakra: bílé a modré druhy zejména hrdla, ostatní druhy podle potřeby a použití.

 

     Chalcedon, kámen rozličných barev a tvarů, proto i četných názvů a synonym, nás s ohledem na jeho léčivý vliv zde prozatím zajímá jen v bělostném a modravém zabarvení, které především ovlivňuje centrum hrdla. O ostatních jeho druzích pojednáme v následujících odstavcích.

      Jemný svit modrobílého chalcedonu, jeho mírná vibrace, má značně uklidňující vliv na naši mysl a pocity. Je balzámem na přepjaté nervy, pocity neklidu a citová vzrušení. Zejména v těžkých dobách tiší beznaděj a posiluje víru v lepší zítřek. Učí nás brát život se vším všudy jaký je a nezatěžovat se malichernými starostmi. Aktivuje smysly a učí nás lehce a přirozeně žít. V Tibetu je bílý chalcedon dodnes považován za obdobu leknínového květu, symbolu čaker, proto je i nošen jako talisman proti stavům slabosti, trudnomyslnosti a nevyrovnanosti.

V antických dobách byl chalcedon zase považován za kámen komunikace, kámen řečníků a politiků. Před důležitými projevy na veřejnosti, byl vkládán pod jazyk nebo držen v dlani, pomáhal překovávat ostych a trému. Až dodnes podporuje inspiraci v řeči, správnost a životnost vyjadřování.

     Zdravotně, zejména mléčný chalcedon, nošen kojícími maminkami mezi prsy, podporuje tvorbu mléka. Zastavuje krvácení a mírní teploty. Světle modré chalcedonové druhy podporují léčbu horních cest dýchacích a ovlivňují štítnou žlázu v její regeneraci látkové výměny. Snižují krevní tlak a pomáhají u diabetes. V neposlední řadě tlumí nadměrnou citlivost ze změn počasí.

     Růžový chalcedon podporuje srdečnost, přátelskost a družnost. Povzbuzuje naši potřebu pomáhat potřebným v nouzi jak materiálně, tak i soucitem a dobrým slovem. Pomáhá nám opět nalézt ztracenou sebedůvěru a důvěru v okolí, které nás nějakým způsobem zklamalo či zranilo. Zdravotně podporuje srdeční činnost a léčí srdeční neurózy. Podobně jako ostatní chalcedonové druhy posiluje imunitní systém.

     Zelený chalcedon, zabarvený chromem, pomáhá rychleji překonat citová trápení, žal a mrzutosti všeho druhu. Léčí zánětlivé onemocnění.

     Hnědé a červené chalcedony posilují vitalitu, flexibilitu a sounáležitost s Matkou Zemí a jejími projevy. Probouzejí energii a podporují vytrvalost v úsilí dosáhnout vytyčených cílů. Podporují srážlivost krve a regulují trávení.

    Chalcedon s inkluzemi mědi, kámen klidu, tolerance a harmonie, mírní záněty a plísňová onemocnění ženských pohlavních orgánů a střev. Podporuje funkci jater a posiluje imunitní systém.

     Tmavě zelená plazma tlumí hněv a agresivní, nesnadno ovladatelné pocity, které jinak vedou k neuváženým činům. Na druhé straně podporují způsobilost v určitých stresových situacích aktivovat až k maximu veškeré rezervní síly. Posilují imunitní systém a schopnost regenerace.

    Dendritické chalcedony aktivují vůli a odhodlání skoncovat s návyky a zvyklostmi, které oslabují naše zdraví a brzdí naši snahu o duševní a duchovní pokrok. Zdravotně pomáhají v léčbě plicních choroba při zánětu střev, podporují trávení a pravidelné vyprazdňování.

    Tzv. mechový achát, chalcedon bílých až modravých tónů prorostlý zelenými dendrity, posiluje náš vztah k přírodě a pozornost k jejím cyklickým jevům. Ukazuje nám, že stejnými principy a se ubírá i náš vlastní život. Oprošťuje nás od hluboce uložených obav a navyklých vzorů, které brání naší snaze objevovat nové cesty a obrazy. Aktivuje naši inspiraci. Zdravotně podporuje funkci žláz a léčí jejich záněty. Urychluje léčbu infekčních onemocnění plic a dýchacích cest. Snižuje teploty a posiluje imunitní systém. Položen na víčkách navrací ostrost unavených a nemocným očím.

     Tzv. chalcedonové růže pomáhají zejména v léčbě problémů a chorob ženských pohlavních orgánů. Obecně je možné je použít i k poslední zraku a sluchu.

     Očista: pod proudem vlažné vody a dostatečně dlouho na přímém slunci.

 

Zdroj: J.P.Kreperát-Skrytá moc drahých kamenů