Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chryzopras

 

Obrazek

štír, střelec, rak, kozoroh

 

 

Oxid – SiO2

 


T – 6,7. H- 2,50-2,70. B – jablkově zelená, modravě zelená, žlutě zelená, smaragdová. Zabarvení vlivem Ni, nebo Cr (mozolit). P – průsvitný až neprůsvitný. L – skelný, matný.

K – mikroskopicky vláknité agregáty. G – sekundárně v oxidačních zónách na nalezištích rud.

 

 

   Chryzopras byl znám a ctěn již v antické době jako Venušin kámen, neboť symbolizoval nadsmyslovou, nadpozemskou lásku. Zároveň byl nošen jako talisman proti závisti, uhranutí, očarování a prokletí. Ve starém Egyptě ochraňoval před morem a černou magií. Vzácností výskytu se stal i nejcennějším chalcedonovým druhem.

 

Název: podle řeckého chryzos – zla a prasmai – ocenit, anebo prason – česnek, pro jeho svěží travnatou zeleň.

Naleziště v ČR: není známo.

Naleziště v zahraničí: Polsko, Austrálie, Brazílie, Indie, USA, Tanzanie, Zimbabwe, JAR, Kazachstán.

Astrologie: podle starověkých Egypťanů patří do znamení Štíra, podle astrologů do Střelce, i když zase jiné prameny jej přiřazují ke znamení Raka a Kozoroha.

Čakra: zejména srdce.

 

   ObrazekTento výskytem poměrně vzácný jablkově zelený druh chalcedonu, patřící svým vlivem zejména pod srdeční čakru, má harmonizující vliv na celý organismus, na fyzické, mentální a emotivní tělo. Jeho mírná zář zklidňuje neklidnou duši plnou nejistot, obav a beznaděje, projasňuje zdánlivě nevyřešitelné, spletité problémy a vnáší do podvědomí a vědomí jas, jenž láskyplně prosvětluje všechny naše pocity, pohnutky a činy. Hluboko zasutá traumata, která celá léta leží v našem podvědomí jako olovo, se pod jeho vlivem rozplynou jako těžký sen, když z něj konečně procitneme. V duchovní rovině přináší trvalý pocit jednoty s celkem, důvěru v Boží vedení a lásku, pomáhá nám trpělivě snášet i všechnu bolest a příkoří, neboť s jeho pomocí prohlédneme a poznáme, že vše má nějaký vyšší, i když nám dosud neznámý smysl. Posiluje vytrvalost v hledání pravdy, poznání pravého smyslu života, aniž propadneme fanatickému úsilí dobrat se těchto vyšších principů za každou cenu. Chryzopras nám pomáhá najít sama sebe, věřit si, hledat jistotu a odpovědi na otázky především ve vlastním nitru a příliš se nespoléhat na vnější pomoc. Učí nás bez hněvu a roztrpčení snášet kritiku a rady, zvážit je, ale nenechat se jimi bezvýhradně ovlivňovat. Konkrétně zmírňuje komplexy méněcennosti, tlumí nadměrnou žárlivost a lehké stavy hysterie. Umožňuje nám opět získat dětskou vnímavost, čistý, zcela nový, ničím nezatížený pohled na svět. Tlumí naše egoistické motivace a žádosti, vede nás kontrolovat a usměrňovat své jednání tak, aby bylo v souladu s

obecnými mravními zákony, čistým svědomím a srdcem. Učí nás vidět a chápat život kolem vždy z té lepší pozitivnější perspektivy, nepropadat iluzím, ale ani negativnímu chápání každodenní skutečnosti a beznaději.

     Podobně jako duševně, i zdravotně nám chryzopras pomáhá bořit blokády, zbavovat organismus nečistot, pročistit jej a takto znovu nastolit volný pObrazekrůtok životodárné energii. Svou příjemnou zelení dává srdce potřebný klid. Snižuje krevní tlak a reguluje krevní oběh. Čistí cévy. Aktivuje činnost jater, pomáhá při krvácení, chrlení krve, porodu a pozitivně ovlivňuje funkci žláz. U mužů léčí prostatu a zánět varlat, u žen neplodnost, zaviněnou zejména infekcemi vejcovodů. Jako voda je i velmi účinným prostředkem na potírání kožních chorob, alergií a plísní.

   Očista: podobně jako ostatní chalcedonové druhy pod proudem vlažné vody, avšak pro jeho citlivost na prudké světlo jej nabíjíme jen na nepřímém slunci.

 

Zdroj: J.P.Kreperát-Skrytá moc drahých kamenů