Jdi na obsah Jdi na menu
 


Citrín

 

 

Obrazek

 

lev, blíženci, panna, býk

 

Oxid – SiO2

(Odrůda křemene zlatistého zabarvení)

 

T – 7. H – 2,65. B – světle žlutá v různých odstínech, zabarvení vlivem Fe, Al, Li, slabých radioaktivním ozářením. P – průhledný. L – skelný. Z – citrín při teplotě 200 º C ztrácí barvu (ametyst a záhněda není při teplotě 560 º C svoji základní barvu na žlutou), v Bolívii byl před několika lety objeven přírodní ametrín, kámen fialové a žluté barvy. K – hexagonální prizmata. G – magmatity, pegmatity, žíly hydrotermální a alpského typu.

 

    Jelikož se přírodní citrín oproti ostatním křemenným druhům vyskytuje vzácně, mějme se při jeho koupi na pozoru. V protikladu k pálenému ametystu či záhnědě, které jsou sytě žluté až oranžové a postrádají pleochroismus, má pravý citrín obvykle velmi slabé zabarvení. Nejcennější a pro naše potřeby nejúčinnější je citrín průzračných citrónově zlatistých tónů. Od nepaměti byl ctěn jako kámen slunce.

 

Název: podle jeho citrónově žlutého zabarvení.

Naleziště v ČR: v okolí Velkého Meziříčí a Dolních Borů, Liberecko.

Naleziště v zahraničí: Madagaskar, Brazílie, USA, Rusko, Kazachstán, Francie, Španělsko, Skotsko.

Astrologie: znamení Lva, Blíženců, Panny a Býka.

Čakra: pupeční, solaru plexu.

 

    Jemná zlatistvá zář citrínu vnáší do našeho uspěchaného, neuspořádaného každodenního života plného nečekaných zvratů a problémů vnitřní klid, pocit plného zdraví, svěžesti, bezpečí a hřejivého tepla. Překlenuje průrvu mezi nižším a vyšším vědomím, takže na jedné straně v nás podporuje smysl pro spoluúčast na veřejném dění, zatímco na straně druhé posiluje naši důslednost a touhu poznávat právě vnitřní Já. Průzračné zlatistvé tóny citrínu mají značnou schopnost oživovat v duši oheň kreativity a projasňovat naši mysl. V centru srdce tiší neklidné srdce, jeho bolesti a daruje nám jistotu v našem každodenním konání. Podporuje v nás odvahu pouštět se s vervou do nových věcí, při nichž je zapotřebí pružného rozhodování a dynamického jednání. Pomáhá nám citově strávit nezdary a chápat je spíše jako chyby, které nás mohou poučit. Toto životní poznání nás přirozeným způsobem ochrání i před pocity malomyslnosti. Ovšem ústřední vliv citrínu na náš organismus je zejména v pupečním centru a oblasti solaru plexu, kde nám pomáhá překonávat stavy neklidu, strachu a nespokojenosti, jež mohou časem přerůst, nejsou-li zklidněny, do těžkých depresí.

    Obdarovává nás klidem a vyrovnaností, přirozenou podmínkou vnitřní harmonie, která pozitivně ovlivňuje náš imunitní systém, látkovou výměnu a funkci žláz. Dále pomáhá při léčení cukrovky, tedy slinivky břišní, při žaludečních problémech a poruchách zažívacího ústrojí, často psychosomatického charakteru, zaviněných každodenním stresem. Čistí krev a střevní trakt od balastu a jedovatých látek, které mají na svědomí i nečistotu pleti. Při nedostatku bílých krvinek podporuje jejich tvorbu. V centru hrdla uvolňuje a léčí horní cesty dýchací a bronchitidu. Citrínová voda se doporučuje jako vlasová voda proti lupům.

     Očista: po každém použití citrín čistíme, stejně jako ostatní křemenné druhy, vlažnou vodou; na rozdíl od křišťálu ho nabíjíme na přímém slunci jen krátce.

 

 

Zdroj: J.P.Kreperát-Skrytá moc drahých kamenů