Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fluorit

 

Obrazek

ryby, vodnář

 

Halogenid – CaF2

 


T- 4. H - 3-3,25. B – čirý, bílá, žlutá, růžová, oranžová, červená, hnědá, zelená, modrá, fialová, černá, obvykle zonální střídání barev, různé příměsi ovlivňují širokou škálu jeho odstínu. P – průhledná, průsvitný, neprůhledný. L – skelný. Z – dokonalá oktaedrická štěpnost, při níž vznikají osmistěny, které mají podobu pravých krystalů. K – krychle, osmistěny, obvykle zdvojčetnělé, častěji hrubě zrnité agregáty. G – pegmatit, hydrotermální žíly.

 

    V antické době se z fluoritu vyráběly různé umělecké předměty, zejména poháry a vázy. V minulém století byla v Anglii velmi oblíbená jako vzácná, překrásně modrá odrůda, tzv. Blue John. Ale především v Číně byl fluorit ctěn a odedávna nošen jako talisman, který měl jeho majiteli přinášet štěstí a chránit ho před černou magii, pomatením mysli a sebevražednými sklony.

 

Název: podle latinského fluere- téci.

Naleziště v ČR: Horní Slavkov, Cínovec, Krupka, Jáchymov, Harrachov.

Naleziště v zahraničí: Čína,Mongolsko, Korea, Pákistán, USA, Austrálie, Kanada, Argentina, Kolumbie, Peru, Mexiko, Namibie, JAR, Kazachstán, Tádžikistán, Rusko, Anglie, Španělsko, Německo, Švýcarsko, Francie.

Astrologie: znamení Ryb, modrý znamení Vodnáře.

Čakra: podle příslušných barev.

 

    Fluorit se nachází v mnoha barvách a ještě častějších odstínech. Nejhojnější a nejtypičtější je v barvě fialové, která přechází z něžných levandulových do tmavých purpurových odstínů. Je to barva temenní čakry, která nám při meditaci pomáhá v soustředění. Krystalová forma fluoritu ve tvaru osmistěnu má navíc stejný tvar jako energetické pole našeho těla, v němž se na horizontálně protilehlých špicích-pólech soustřeďují obě protikladné, pro náš život však nepostradatelné, a proto i na sobě závislé energie: dole pozemská, nahoře duchovní. Proto bývá tento kámen někdy nazýván kamenem géniů. Zjemňuje oscilaci našich mozkových buněk a otvírá tak našemu duchovnímu úsilí vstup a kontakt s vyšší rovinou skutečnosti. Intuitivně tušené se nám projeví jasněji a konkrétněji. Jeho působením můžeme dokonce vidět a cítit vlastní auru. Fialový fluorit posiluje i naši rozpoznávací schopnost, která nám umožní posoudit veškeré vnější informace a vnitřní vize z hlediska Božského Já. Tento křehký kámen nám napovídá, že moudrost vyrůstá z lásky a harmonie, jíž nedojdeme bez vnitřního utišení, blaženého míru. Fluorit žehná našim touhám a našemu konání, pomáhá nám beze zbytku naplnit naši osudovou úlohu na Zemi. Duševně bystří pozornost a koncentraci, zdravotně tiší bolesti hlavy a migrény.

    Každá z barev jak již bylo výše naznačeno, má své místo a vliv na určitou čakru. Nám nejcennější jsou barvy fialová a modrá, které spolu s čirou, podpůrnou, nám nabízejí pomocnou ruku při duchovním vývoji. V rovině nižší, duševní, v bezradnosti, zmatení, nebo když nás ovládne nepokoj, nám umožňují znovu nalézt ztracenou rovnováhu. Ve stáří si s jejich pomocí uchováme jasný rozum. Modrý fluorit zjemňuje a zjasňuje naše smyslové vjemy. Zdravotně je prevencí a lékem při infekčních a chřipkových onemocněních a při chorobách horních cest dýchacích. Zelený regeneruje buněčnou stavbu plic a léčí astma a alergie. Mějme na paměti, že nejrůznější psychické zábrany jsou nejčastěji příčinou vzniku alergií. Žlutý tlumí stres a řeší žaludeční problémy, oranžový aktivuje funkci sleziny a jater, mírní zánětlivá onemocnění ledvin a močového měchýře. V těchto případech je velice účinná i jeho voda. Červený aktivuje psychicky oslabenou potenci. A nakonec zonální, „duhový“, který můžeme položit na kteroukoli čakru, vyrovnává náš citový a duševní života uvolňuje napětí. Po obtížném dni nebo při prvních příznacích možného ochoření přináší tělu úlevu a duši mír. Vnitřně užívaná voda čistí celý organismus a zbavuje ho látek, které je zatěžují. Preventivně zabraňuje tvorbě zhoubných nádorů. Kloktáním ústní dutiny brání vzniku zubního kazu. Pomáhá i při cévních chorobách, regeneruje pleť a sliznici, podporuje růst kostí, funkci žláz a trávení. Pomáhá při komplikovaném těhotenství.

    Modré tóny fluoritu v centru čela, čiré v centru hrdla, zelené a růžové v centru srdce a žluté v centru pupku společně působí zklidňujícím vlivem na nervovou soustavu a podle své barvy současně odstraňují i odpovídající organické blokády.

    Očista: čistíme pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody. Jelikož je citlivý na prudké světlo, nabíjíme jej z dosahu slunečních paprsků nebo v noci za úplňku, společně s křišťálem.

 

Zdroj: J.P.Kreperát-Skrytá moc drahých kamenů