Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaspis

Obrazek

 panna, vodnář, ryby

 

Oxid – SiO2

 

T – 6-7. H- 2,58-2,91. B – červenohnědá, žlutá, zelená, hnědá, béžová, šedá, bílá. Zabarvení vlivem Fe, Mn a mnohých minerálů, např. hematitu a chloritu. P - neprůhledný. L - matný. K - jemně zrnité agregáty. G - postvulkanické výskyty, metamorfity, sedimenty, náplavy.

 

    Pro svoji dostupnost a širokou škálu zemitých barev byl jaspis odedávna používán k výrobě ozdobných předmětů a pečetítek. Kromě praktického využití mu byla připisována i magická síla. Chránil před duchovními nástrahami z onoho světa a tišil lásky bol.

 

Název: Podle řeckého iaspis – kropenatý, plamenný (asyrsky – aschpu, hebrejsky – jaschpeh).

Naleziště v ČR: Podkrkonoší.

Naleziště v zahraničí: Indie, Čína, Mongolsko, Rusko, USA, Brazílie, Nikaragua, Venezuela, JAR, Austrálie, Egypt, Uganda, Libye, Německo.

Astrologie: podle Babyloňanů patří do znamení Panny, podle starověkých Egypťanů do Vodnáře a podle Byzantinců do Ryb.

Čakra: podle barev a vlastností.

 

   Pravděpodobně nejběžnější a nejznámější je jaspis červenohnědé barvy, zvaný červený, nositel vitální životodárné energie. Jeho zemitá barva aktivuje naši vůli, odvahu a vytrvalost. Podle starých podání byl označován za matku všech kamenů, zprostředkovávající elementární sílu, moudrost a trpělivou, vše chápající lásku Země. Jeho prostá, hutná vibrace, očistná energie, nás vede k nezištnosti a skromnosti, soucitu, pochopení a trpělivosti, podporuje přirozenou touhu činit dobro.

    Červený jaspis má širokou škálu léčebných vlastností. V centru srdce posiluje krevní oběh, v pupečním centru a v centru vitality, nelépe společně s křišťálem a magnezitem, léčí žaludeční a zažívací potíže, ulehčuje při nadýmání a zácpě. Jinak rovněž aktivuje činnost jater, žlučníku, sleziny a slinivky břišní. V centru vitality a přímo na postižených místech ovlivňuje léčbu ledvin a močového měchýře, usnadňuje vyplavování ledvinových písků a kamenů. A nakonec, v centru nepravidelné nebo bolestivé menstruaci a podporuje rychlý, nekomplikovaný porod. Pozitivně ovlivňuje stavbu krve, tiší krvácení a pomáhá při hemoroidech. Podle tradice je účinným prostředkem i při epileptických záchvatech a dně.

   Zelený jaspis je především kamene srdečního centra. Jeho temná zeleň vnáší harmonii a rovnováhu do našich dnů. Pod jeho vlivem pochopíme, že jedinou pravdou a jistotou našeho pozemského života je souznění s přírodou, sladění našich pocitů, našeho konání s jejími slovy zjemňuje chuť, v centru solaru plexu snižuje kyselost žaludečních šťáv. Podobně jako v jiných případech můžeme vliv kamenů posílit pitím jaspisové vody, kterou po douškách užíváme na lačný žaludek. Celkově zbavuje organismus jedovatých zplodin a odpadních látek.

   Žlutý jaspis, kámen vytrvalosti a porozumění, nám vštěpuje trpělivost a snášenlivost v rámci rodinného života. S jeho pomocí se naučíme tolerovat drobná nedorozumění a problémy v mezilidských vztazích, které „nepovšimnuty“ obvykle vyřeší sám čas. Zdravotně oceníme jeho pomoc zejména při problémech trávicího traktu, při střevních chorobách, zácpě a při žaludečních vředech. Povzbuzuje činnost jater, žlučníku a slinivky břišní. Pomáhá při slabosti močového měchýře a aktivuje thymus. Zjemňuje čich a posiluje imunitní systém.

    Pestrý a brekciový jaspis, kameny a fantazie, ale současně i zemitých vlastností, nás podněcují k tvoření, aniž bychom propadli sklonu stavět vzdušné zámky. Pomáhají nám proměnit ideje ve skutek. Zdravotně působí podobně jako červený jaspis, dávají organismu zejména sílu, energii a aktivují veškeré životně důležité orgány v těle.Obrazek

  I obrazový neboli krajinný jaspis podporuje kreativitu a souznění s přírodními zákonitostmi. Zahání obavy a strach z nejistě budoucnosti a ve spánku nás obdarovává šťastnými sny, po nichž se ráno probouzíme jako znovuzrození, odpočatí a osvěžení. Prohlubuje náš soucit se všemi, kteří trpí a strádají. Pomáhá při alergiích a posiluje imunitní sytém, aktivuje funkci jater, žlučníku a ledvin.

   Pop jaspis, křemenný druh žlutohnědých až oranžových tónů prorostlý světlými kruhovými skvrnami, nám pomáhá procitnout z duševní letargie, znovu nalézt smysl života, posbírat v sobě veškerou zbylou energii a touhu konečně uskutečnit dávná, časem opuštěná předsevzetí. Podporuje funkci ledvin a žlučníku a aktivuje krevní oběh. Oslabenému organismu přináší potřebný přísun energie.

   Mookait, jaspis cihlově červené až tmavohnědé barvy, proložené žlutými a mléčně bílými neohraničenými pruhy, který svým vzhledem skutečně připomíná černou kávu s dosud nerozpuštěnou šlehačkou, známe z jediného naleziště v západní Austrálii. V duševní rovině pomáhá ze každé situace naleznout nezbytný vnitřní klid a rovnováhu, bez problémů skloubit vnější aktivitu s vnitřní duchovní potřebou. Zdravotně podporuje léčbu nejrůznějších zranění a otoků, zánětů dásní a vedlejších čelních a nosních dutin, uvolňuje suchý kašel. Aktivuje funkci jater a sleziny, čistí krev. Posiluje imunitní systém. Mírní nervózní stres a zadrhávání v řeči. Mookaitová voda léčí ekzémy, vředy a abscesy.

   Očista: několik minut pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody, nejlépe společně s křišťálem. Jelikož není jaspis choulostivý ani na prudké světlo, ani na žár, můžeme jej nabíjet na přímém slunci libovolně dlouho.

 

 Obrazek

 

Zdroj: J.P.Kreperát-Skrytá moc drahých kamenů