Jdi na obsah Jdi na menu
 Len setý

  Linum usitatissmum

 

Obrazek


 

 

Len setý se u nás pěstuje odpradávna. První zmínky o pěstování  této rostlinky můžeme najít už kolem roku 3000 př.n.l. V dávných dobách sloužil jako potrava, později se používal k výrobě plátna. Velmi široké uplatnění (technické i pro zdraví) má lněný olej získaný ze zralých semen lnu. Botanik Linné pojmenoval tuto bylinu -  latinským slovem usitatissimum = nejužitečnější.

 

ObrazekRostlina se pěstuje ve vyšších polohách – podhorských oblastech, kde je dostatek srážek a často (obvykle jen přechodně) zplaňuje. Planý len můžeme nalézt na mezích, nebo podél cest.

Len je jednoletá bylina, 30–120 cm vysoká, s kopinatými 2–3 cm dlouhými listy. Kvete od června do srpna světle modře, vzácně i bíle nebo narůžověle. Plod je kulovitá tobolka.

Drogou je semeno. Sbírá se v době plné zralosti – srpen až září (v tobolkách chrastí). Suší se na slunci nebo v při teple do 40 °C.

 

Semena chutnají slizovitě a jsou bez zápachu. Jsou hydroskopická - tzn., že na sebe vážou velké množství vody, přičemž mnohonásobně zvětší svůj objem.  

Toho se využívá při zácpě k povzbuzení činnosti střev, nebo při průjmech.  Dále se používá při zánětech žaludku a žaludečních vředech, obsažené vzácné nenasycené mastné kyseliny chrání srdce a cévy, a pomáhají také při kožních potížích.  Lněné semínko je vhodné při astmatu, migrénách a jako prevence před vznikem rakoviny. U žen pomáhá upravovat menstruaci, zmírňuje přechodové potíže a navíc jej lze považovat za prevenci před rakovinou pohlavních orgánů a prsou.

 

Obsahové látky:

Slizy (3-10 %), kyanogenní glykosidy (0,05-1 %) – linustatin, neolinustatin, mastné kyseliny (30-45 %) – zejména kyselinu linolovou, linoleovou a olejovou, proteiny, ligniny.

 

Semínka před užitím pomeleme, aby se uvolnily všechny důležité látky.

Odvar: 

pro vnitřní užití  10 -15 g semínka, pije se 2-3 x denně.

Pro zevní užití se na přípravu vlhké pasty na obklady se používá 30 - 50 g mleté drogy.

Při zácpě:

2 lžíce lněných se zalijí vodou, ovocnou šťávou nebo mlékem( může být sojové). Semínka necháme nabobtnat a výluh pijeme 2x denně. Do jídelníčku zařadíme víc ovoce a zeleniny. Tuto kůru provádíme 3 - 4 dny za současného zvýšení příjmu tekutin (nejlépe neperlivá voda 2 – 3l). Nenastane-li do 72 hodin po podání ke zlepšení zdravotního stavu, doporučuje se vyhledat lékař, aby zjistil příčObrazekinu zdravotních komplikací.

Lněné semínko vždy podávat s dostatečným množstvím tekutin, a nejméně 30 - 60 min po aplikaci jiných léčiv. Nepodávat dětem do 12 let. Nepoužívat dlouhodobě pro obsah kyanogenních glykosidů!

 
 

Interakce:

Droga by se neměla užívat s léky ovlivňující střevní peristaltiku (činnost, pohyby střev), s léky v období menopauzy (má estrogenní účinky), u diabetu s kolísající hladinou inzulínu, při potížích s polykáním. Může tlumit účinky pyridoxinu.

 

Kontraindikace:

Nedoporučuje se užívat v době těhotenství a laktace.

 

Nepodávat při: nediagnostikovatelných abdominálních symptomech, rektálním krvácení, bolestech, nevolnosti a zvracení, při neprůchodnosti nebo atonii střev, při abnormální konstrikci (zúžení) jícnu a trávicího traktu.

 

Nežádoucí účinky:

U citlivých jedinců se může vyskytnout přecitlivělost na lněné semeno.