Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obsidián

                                                      

Obrazek

   

 

štír, váhy, kozoroh

 

Sopečné sklo s převažujícím obsahem SiO2

 

 


T- 5-6. H – 2,3-3,0. B – černá, šedá, černohnědá (mahagonový), stříbřitá, zlatistvá, namodralá, nazelenalá, s bílými krystaly cristobalitu (vločkový), duhový. Různé barvy vlivem příměsí různých prvků a inkluzí.  P – průhledný až neprůhledný. L – skelný. Z - irizace, efekt kočičího oka. K – celistvý s plyno-kapalnými inkluzemi. G - vulkanity.

 


    V paleolitu a neolitu byl obsidián pro svou snadnou opracovatelnost, tvrdost a ostrý lasturnatý lom hojně používán na výrobu pracovních nástrojů, nožů a zbraní. U indiánských kmenů se pro svoji moc prohloubit vnitřní i fyzické schopnosti a zrakovou bystrost stal důležitým kultovním předmětem. V dnešní době je opracováván jako levný a poměrně snadně dostupný šperkový a dekorativní kámen.

 

Název: podle Římana jménem Obsius, který je v Etiopii nalezl a přinesl do Říma.

Naleziště v ČR: jen na pravěkých sídlištích jako nástroje.

Naleziště v zahraničí: USA, Mexiko, Guatemala, Nikaragua, Ekvádor, Etiopie, Arménie, Japonsko, Rusko, Slovensko, Maďarsko.

Astrologie: znamení Štíra, Vah a Kozoroha.

Čakra: zejména vedlejší čakra nohou, základní a všude tam, kde jsou blokády.

 

    Obsidián, sopečné sklo vyvržené z útrob země. Přestože jej nalézáme v mnoha barvách a odstínech, je ctěn a používán zejména v barvě černé, z nichž nejcennější je tzv. druhový (irizuje celým spektrem barev) a „slzy Apačů“, valounky nalézané v Arizoně, které jsou na rozdíl od jiných běžných černých druhů průsvitné až průhledné.

    Černý obsidián sice spadá svým vlivem do vedlejší čakry chodidel, přesto jej však můžeme úspěšně použít i ve vyšších centrech, dokonce i v čakrách duchovních. Během meditace nás zavádí do našeho nitra, do podvědomí a nechá nás tam poznat vše, co před sebou ukrýváme. Jeho černá hluboká zář, temné světlo žáru a ohně zemského nitra tam dokáže rozlomit a rozrušit veškeré blokády, jež brání našemu prohlédnutí a následné důkladné očistě. Je to radiální očista, a proto se doporučuje přibrat si na pomoc i krystal křišťálu, jehož bílá zář vnese do těchto hlubin ozdravující světlo, které nám pomůže lehčeji překlenout tento bolestný proces.

    Černý obsidián je silný, ale často i nevypočitatelný nástroj, proto je dobré s ním šetřit a zbytečně a často jej nepoužívat. V nečistých rukou vede dokonce k černé magii. V dobrých rukou nás naopak chrání před nepříznivými vlivy duchovního světa ze záhrobí, před agresivními výpad temných mocností, které nám tak chtějí zabránit v bohulibé Cestě. V centru čela nám pomůže vnitřní zrakem spatřit podstatu tohoto zla, načež v centru srdce je rozruší.

    Mírní bolesti a svalová napětí. Podporuje průtok energie všemi čakrami a zasahuje všude tam, kde se vyskytují psychosomatické blokády.

    Vločkový obsidián není vlivem cristobalitových vrostlic ve svém léčebném vlivu tak prudký a agresivní jako ostatní černé druhy. Dává nám sebedůvěru a sílu odolávat nepohodám a nepřízním života, pomáhá nám ve slabých chvilkách, když ztrácíme veškerou naději, získat opět pevnou půdu pod nohama. Učí nás chápat naše osobní nehody a „zakopnutí“ jako důkladné poučení pro příště. Černá barva symbolizuje hutnou energii Země, přičemž bílá představuje duchovní světlo. Tento souběh dvou protikladů nás učí nevidět je jako opačné síly, nýbrž jako harmonické spojení fyzického s duchovním, bez něhož by byl život na Zemi jen vyprahlou pustinou. Můžeme je úspěšně použít jako prevenci proti virovým nákazám, neboť posiluje obranný systém organismu. Podporuje látkovou výměnu a obnovu buněk. Zvyšuje nízký krevní tlak a prokrvuje pokožku.

    Mahagonový obsidián podporuje bystrost, koncentraci a logické uvažování, proto je i dobrým kamenem při důležitých zkouškách, kde současně snižuje trému a strach z případného neúspěchu. Zdravotně, zejména jako voda, pomáhá při alergiích, zánětech a pří plísňových onemocněních střev. Podporuje a chrání trávící systém, pomáhá při žaludeční nevolnosti, mírní křeče.

    V zlatistvém, černém obsidiánu se zlatistvým třpytem, najdeme vítanou pomoc při léčbě veškerých psychosomatických nemocí v počátečním stadiu, které takto neutralizuje ještě dřív, než se stačí jako obtížně léčitelné choroby projevit. Dále pomáhá při neurózách, psychických poruchách a nutkavých sklonech. Mírní deprese, zabraňuje stavům netečnosti, pomáhá nám aktivně žit a neohlížet se zpět, zejména existují-li v naší minulosti skutečnosti, které nás stále znovu a znovu srážejí do letargie.

    Duhový, černý obsidián hrající celou škálou barev, je nejvzácnější ze všech vulkanických skel. S jeho pomocí se staneme pozornými pozorovateli sebe sama ve všech rovinách našeho těla. Takto získáme schopnost včas předcházet všem nepříznivým příhodám, které nás mohou jak psychicky, tak i tělesně poškodit. V meditaci, položen v centru čela, je nositelem duchovního bílého světla. Současně podporuje vůli a vytrvalost ve snaze zbavit se škodlivých návyků na tabák, alkohol, medikamenty a droby. Téměř neskutečná krása duhových barev zářících v jeho černé temnotě nám v krizových obdobích přináší naději na konečný obrat a lepší časy připomíná nám, že nejsme na světě sami se svými problémy, že pozemský život je ve své podstatě neustálá proměna, věčné střídání slunných a deštivých dnů.

    Uvádí do harmonie náš nervový systém, činnost všech orgánů a žláz, jejich sladění ve vzájemně se doplňující celek. Aktivuje náš obranný systém a zostřuje naše smysly.

    Tzv. „slzy Apačů“, průsvitný druh černého obsidiánu oblého tvaru, aktivují naši intuici a jasnovidnost, včasné rozpoznání příčin možných nehod, a tak nás chrání před jejich následky. Mírní deprese a stavy letargie, dávají nám pocítit, že život není jen údolí žalu, že pozitivním přístupem jej můžeme i prožívat v celé jeho bohaté kráse. Stejně jako ostatní druhy obsidiánu, i tento průsvitný druh má schopnost prorážet a rozmělňovat psychosomatické blokády. Položen v centru solaru plexu nebo na pupeční čakře mírní náš stres a návazně předchází a léčí poruchy a problémy žaludku a střev. Jeho voda preventivně ochraňuje trávicí ústrojí před virovými nákazami, infekcemi a záněty. Zevně léčí pleť a chrání ji před poškozením jedovatými výpary, ozónem a slunečními paprsky.

    Očista: pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody, nejlépe společně s křišťálem. Nabíjíme je na přímém slunci, ráno a v podvečer.  Výjimku tvoří duhový obsidián, který je citlivý na žár a prudké světlo, proto jej nabíjíme jen za jasné noci, za svitu hvězd, za přibývání Měsíce, nebo nejlépe za úplňku.

 

 

Zdroj: J.P.Kreperát-Skrytá moc drahých kamenů