Jdi na obsah Jdi na menu
 


Opál

 

Obrazek 

ryby, rak, střelec, vodnář, štír, kozoroh

 

Oxid – SiO2 .n H2 O


T-5,5-6,5. H – 1,98-2,25. B – hnědá, žlutohnědá, hnědočerná (obecný opál), naleziště: Mongolsko, Indie, Indonésie, Irák, Sýrie, Austrálie, hnědočervená, červená vlivem Fe (masový opál), naleziště: Slovensko, USA, zelená, žlutozelená (chryzopál, chloropál, prosopál), naleziště: Polsko, Peru, USA, Brazílie, Austrálie, Tanzanie, Jugoslávie, růžová (s příměsí manganu), naleziště: Peru, s různou texturou (dendritický, dřevitý), naleziště: USA, Mexiko, Argentina, Brazílie, Ekvádor, Egypt, Uganda, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Irsko, s inkluzemi (mechový), naleziště: Indie, USA, Rusko, čirá (hyalit), naleziště: USA, Mexiko, Česká republika, bílá (mléčný opál), naleziště: Polsko, USA, Austrálie, s pestrou hrou barev (drahý opál), naleziště: Slovensko, Austrálie, USA, Indonésie, Indie, Mexiko, Brazílie, Honduras, Guatemala, Zimbabwe, JAR, Rusko, oranžová a rudá (ohnivý opál), naleziště: Mexiko, Maďarsko, Brazílie, Kazachstán, zabarvení od příměsí Ni, Cr, Fe, Mn nebo inkluzemi. P – průhledný až neprůhledný. L – matný, voskový, skelný, perleťový. Z – opalescence i opalizace, efekt kočičího oka. Příčina opalizujícího úkazu je v mikroskopických vrostlicích cristobalitu kulového charakteru a trhlinkách vyplněných vodou, v nichž dochází k rozptylu a křížení světla. K – amorfní, tvoří žíly, výplně a povlaky nebo vzácněji hroznovitě a krápníkové agregáty. G – vulkanity, zóny zvětrávání, sedimenty.

   

    Zejména drahý opál patřil již od středověku k tajemným a vysoce Obrazekceněným kamenům, jimž byla připisována neobyčejná magická síla. Tradičně, až do dnešní doby, byl však označován i jako nositel neštěstí. Dnes máme pro tento předsudek již vysvětlení: opál zesiluje charakterové vlastnosti, a proto v „nečistých“ rukou může působit negativně. Naproti tomu lidem, kteří jsou duchovně čistí a se svou duší v rovnováze, pomáhá. Podle tradice léčí srdce, nervové poruchy a zostřuje zrak.

 

Název: podle staroindického upala – drahocenný kámen.

Naleziště v ČR: hyalit u Valče v Doupovských horách, obecný mléčný, voskový, medový a dendritický u Křemže v jižních Čechách, na Brněnsku v okolí Třebíče.

Astrologie: světlé opály znamení Ryb a Raka, tmavé a černé znamení Střelce, Vodnáře a Štíra, ohnivý opál znamení Kozoroha.

Čakra: temene a podle barev a jejich vlastností.Obrazek

 

    Obecný opál, převážně hnědých až černých kalných tónů, patří svými zemitými vlastnostmi do základní čakry, kde slouží jako prostředník mezi naším tělem a Zemí. Takto umožňuje našemu organismu pravidelný přísun nezbytné životodárné energie.

    Jeho vzácnější odrůda, masový opál, který dobře známe ze slovenského naleziště Herľany, patří svým vlivem do čakry vitální, kde v něm nalezneme spolehlivou pomoc při léčení všech jaterních chorob.

    Chryzopál je kamenem dobré nálady, otevřenosti a projevených citů. Uvolňuje křeč mysli a jednání, nechá promlouvat srdce. Dovoluje nám spatřit nové perspektivy a opět nalézt smysl života. Po vyčerpávajícím denním shonu se s jeho pomocí uvolníme a obnovíme své síly. Podporuje klidný spánek, snižuje horečky. Stejně jako následující zelené druhy opálu očišťuje organismus od škodlivých látek.

    Chloropál a praopál zejména zbavují organismus jedovatých zplodin a nečistot všeho duhu. Největší vliv mají na činnost jater a ledvin. Pomáhají nám znovu nabýt ztracené duševní síly a mírní strach z nejisté budoucnosti. Povzbuzují nás neskrývat pocity, otevřít se lásce.

    Růžový andský opál je kámen srdce, kde tiší neklid a citová vzrušení. Přináší klid a rovnováhu. Učí nás žít v přítomném čase s nadhledem. Pomáhá nám překonávat ostych a trému. Podporuje naši láskyplnou pozornost vůči všemu živému kolen nás. Léčí srdeční neurózy a posiluje průdušky a plíce. Pomáhá při virových a infekčních onemocněních.

    Medový a voskový opál, spadající pod pupeční centrum, podporují sebevědomí, mírní stres a pomáhají vymanit se z depresí a najít opět pevnou půdu pod nohama. Vydatně pomáhají při léčení žaludečních a střevních problémů a chorob.

    Dendritický a mechový opál aktivují naši pozornost vůči všemu živému. Učí nás žít v souzvuku s přírodou a jejími zákony.

    Kašolong, směs opálu a chalcedonu, nás učí soucitu a schopnosti vcítit se do pocitů a potřeb našich bližních.

    Mléčný bílý opál vnáší světlo a jas do našich šedých dnů prostoupených zklamáním, pády a nepohodou. U kojících matek, nošen na prsou, aktivuje sníženou funkci mléčných žláz.

    I hyalit, čirý opál, vnáší do naší mysli jasno a čistotu. Pomáhá nám rozpoznat naše pravé vnitřní Já a podle něj i každodenním životě cítí, myslí a jedná. Jeho voda odvodňuje, podporuje činnost ledvin. Aktivuje látkovou výměru, léčí žaludeční problémy a celkový trávící trkat. Posiluje unavené oči a zostřuje zrak.

    Drahý opál patří k nejkrásnějším a nejtajemnějším drahým kamenům. Jeho široké spektrum barev symbolizuje dokonalost v jednotě, pestrá a proměnlivá zář nás nechává vnitřně prohlédnout, pomáhá překlenout propast mezi naším tělem a duší, naším pravým Já, kterou nám tak často staví do cesty naše smysly, otevřené jen navenek. Jeho duhový charakter působí ve všech centrech a rovinách, kde oživuje a stimuluje energii, kladné vlastnosti, vyrovnává rovnováhu, a probouzí harmonii. Oproti jiným kamenům má jednu charakteristickou zvláštnost. Zápornou energii a negativu sice vstřebává, avšak je-li záporný, ještě více posílí jeho negativitu. Tím, že takto zesiluje naše charakterové vlastnosti, stává se naším vlastním svědomím a učí nás trvalé pozornosti k nám samým. Svou opalizující hrou barev drahý opál symbolizuje i mnohotvárnost našeho života. Proto byl a je v zemích Dálného východu vážen pro obsažnost a souhrn vlastností všech kamenů v jednom celku, neboť se v něm bílé světlo absolutní jednoty, stejně jako v kosmické rovině, vlněním dělí v sedm barev duhového spektra.

    Drahý opál otvírá našemu vědomí i oblasti, jež jsme dosud nevnímali nebo přecházeli bez povšimnutí, ale bez nichž by nebyla naše životní zkušenost úplná. Posiluje kreativitu, vnímavost a fantazii.

    Nejjemnější vlnění mají opály modravého charakteru. Oživují naši náladu, duševní i citový stav. Opály s hnědým pozadím a zelenomodrých tónů nás inspirují, opály zelených nebo červených tónů působí vitálně. Bílé drahé opály tiší emoce a očišťují duši. Můžeme je použít, jak již bylo výše řečeno, ve všech centrech těla, kde mohou prakticky zastoupit všechny ostatní kameny. V srdečním centru například podporují pravidelnou činnost srdce a zklidňují emoce. V centru pupku a vitality mírní žaludeční a střevní obtíže. Opálová voda, užívaná vnitřně na lačný žaludek, pomáhá v léčbě prakticky všech krevních onemocnění, zatímco zevně čistí a regenerují pleť.

    Boulderopál, druh australského drahého opálu, který tvoří žilky, povlaky a konkurence v křemité mateční hornině, v pískovcích s vysokým obsahem oxidu železa, kámen inteligence a sebepoznání, nám pomáhá hledat příčiny veškerého zevního protivenství, našich pádů a neúspěchů, především v sobě a z nich se napříště poučit a vycházet. Poskytuje nám vnitřní klid, vyrovnanost, nadhled nad věcmi, který nám zabrání nechat se snadno svést k reakci na urážky a provokace. Podporuje nás ve snaze trvale na sobě pracovat a odstraňovat staré škodlivé návyky. Posiluje srdeční oběh, vodu, užívanou vždy před jídlem, nebo zrána na lačný žaludek, čistí, odvápňuje a léčí cévní systém, zejména jeho záněty.

    Drahý ohnivý opál je kámen spirituality, kámen očisty ohněm. Proto je nevhodný pro ty, kteří mají sklon potlačovat hněv, dusí se jím, hromadí jej v sobě, až nakonec neodolatelně a ještě ohnivěji vzplanou. Lidi mírné a lenivé vyvádí z letargie a vrací je zpět k životu. Tento kámen vnitřního žáru, dynamiky, vitální energie v nás probouzí životní radost, nadšení iniciativu a potřebu neustále v sobě objevovat nové ideje. Činí nás spontánními a impulzivní, s jeho pomocí, vervou a odvahou se bez zábran pouštíme do věcí, které jsou pro nás i naše okolí zcela nové a rizikové. Zdravotně podporuje potenci a funkci nadledvinek.

    Drahý černý opál je ze všech druhů nejmocnější. Spolehlivě uvádí všechno centra našeho těla do rovnováhy a harmonie, mírní deprese a strach z temnoty a smrti. Pomáhá zejména při virových onemocnění a při léčení nádorových chorob. Opálová voda podporuje činnost jater a léčí jejich záněty.

   Očista: pro vysoký obsah vody a pórovitost je drahý opál velmi křehký a choulostivý kámen. Obsah vody v něm kolísá mezi 1 a 30 %. Ztrátou vody dostává praskliny a duhový efekt se ztrácí. Je proto jeden z mále kamenů, které na slunci trpí. Čistíme jej co nejčastěji pod proudem polovlažné vody a necháváme nabíjet buď na denním slunci mimo dosah přímých slunečních paprsků, nelépe časně zrána, nebo za jasné noci při úplňku. Drahý opál bychom neměli často, anebo dokonce trvale nosit spolu s jinými kameny. Výjimku tvoří diamant a všechny křemenné druhy.

 

Obrazek