Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tarot

20. 6. 2009

TAROT

 

Tarot je pramenem moudrosti, s jehož pomocí můžeme nahlédnout do lidského srdce a mysli. Jeho kořeny sahají až do dob egyptských chrámů v Luxoru a Karnaku.

 Obrazek

Označení „tarot“ může pocházet ze staroegyptského slova ta-rosh (= cesta králů, nebo královská cesta).

Další možné vysvětlení  původu výrazu tarot nalezneme v historii bílé magie a ezoteriky – opět v Egyptě - u stavitelů pyramid, kteří používali slovo Thoth (jméno egyptského bůžka magie). Slovo Thot je odvozeno ze staroegyptského slova Taru (= ptát se, hledat odpověď).

Všechna výše uvedená slova spolu úzce souvisejí a  původ tarotu -  obrazové sady k hledání odpovědí, pro nás bude nadále opředen sítěmi tajemství.

 

Tarot Arthura Ridera Waita:

A. R. Wait byl znalec okultismu a člen Hermetického řádu zlatého úsvitu. Členové tohoto hnutí věřili, že rozjímáním nad vnitřním významem tarotu - především kabalistické moudrosti obsažené v 22 kartách Velké Arkány – může dosáhnout jedinec vyššího stupně vědomí. Karty vydal v roce 1910.

 

 

           

Obrazek

 

 

 

Tarot je složen z 22 karet Velké Arkány a z 56 karet Malé Arkány.

 

Arkána znamená poznání nebo tajemství a jedná se o označení pro všechny tarotové karty.

 

Velká Arkána (trumfové karty) nám odkrývá hlavní tajemství. Je obrovským zdrojem moudrosti. Zachycuje cestu k duchovnímu poznání. Každá z těchto 22 karet odráží určitou fázi našeho vývoje a je možné nahlížet na ni jako na pomůcku k urychlení našeho osobního růstu  a porozumění životních okolností. Jsou symbolem našich životních zkoušek.

Tibetští buddhisté malují obrazy tzv. mandaly, nad kterými meditují. Tyto mandaly jsou symbolickým zobrazením jejich duchovního vývoje. (Stadium cesty, na kterém se právě nacházejí.) Trumfové karty můžeme těmto mandalám přirovnat.

 

Zatímco výklad Velké Arkány představuje hlavní životní principy, výklad  Malé Arkány  nám zobrazuje okolnosti našeho života a osudu. Malá Arkána v sobě zahrnuje běžné záležitosti každodenního života. Jsou rozděleny do čtyř skupin (barvy) podle čtyř metafyzických elementů: Ohni – hole (tvůrčí impuls), Zemi – pentakly (fyzické království), Vzduchu – Meče (duševní rovina a komunikace) a Vodě – kalichy (pocity, tužby). 

 

 

 


Obrazek