Jdi na obsah Jdi na menu
 


Záhněda

 

 

kozoroh

 

Oxid – SiO2

(Odrůda křemene hnědého zabarvení)

 

T – 7. H – 2,65. B –hnědá v různých odstínech až do šedé, morion – černá odrůda, zabarvení vlivem Al, Li, Na, přírodním radioaktivním ozářením. P – průhledný, průsvitný, morion až neprůhledný. L – skelný. Z –irizace, vzácněji efekt kočičího oka. K – hexagonální prizmata. G – pegmatity, metamorfity, náplavy.


  Záhněda je drahokamová odrůda křemene hnědé barvy různých odstínů přecházejících až do kouřových tónů. Černá odrůda má název morion. Oba léčí především poruchy centrálního nervového systému, hlavně deprese.

 

Název: podle hnědého zabarvení.

Naleziště v ČR: Dolní Bory, Rousměrov, Suky a Kněževes u Velkého Meziříčí, Liberecko, Cínovec, morion v rudných ložiskách v Příbrami a na Cínovci.

Naleziště v zahraničí: Brazílie, USA, Mosambik, Madagaskar, Rusko, Ukrajina, Kazachstán, Skotsko, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Japonsko, Austrálie.

Astrologie: znamení Kozoroha.

Čakra: vedlejší centra rukou a podle potřeby.

 

    Záhněda se často uvádí jako příklad symbiózy, který ukazuje, že protiklady, jako např. světlo a tma, nemusí stát proti sobě nebo se vylučovat, ale právě naopak vzájemným prolnutím mohou dospět k dokonalé harmonii.

     Tento fascinující druh křemene nám pomáhá překonávat silnou závislost na hmotných předmětech, která nás odvádí od duchovního úsilí. Na druhé straně je oporou těm, kteří se neumějí vyrovnávat s materiálním světem kolem sebe, kteří žijí s hlavou v oblacích. Ukazuje jim, že se v této fyzické rovině bytí projevuje Boží řád přírody a vláda světla, byť bývá někdy lidmi potlačená. Jen na náš záleží onu skrytou sílu světla probudit, nechat se jí prozářit a znovu naleznou onen bájný ztracený ráj.

   Temná zář záhnědy zdaleka není negativní, právě naopak, symbolizuje Zemi a Nebe, materiálno a duchovno, v dokonalé harmonické jednotě.

   Záhněda podporuje abstraktní myšlení, přičemž nás učí takto získané poznatky uvádět v život a nenechat se ničím a nikým zviklat při jejich prosazování. Síla a účinnost záhnědy se projevuje nejsilněji při léčbě chronických stavů sklíčenosti a deprese. Dále posiluje nervy, uvolňuje vnitřní napětí a křeče, tiší bolesti všeho druhu a příznivě ovlivňuje léčbu infekčních nemocí, vaziva a rakovinných nádorů v počátečním stádiu. Masáží valounkem záhnědy mírníme bolesti zad, zatímco záhnědovou vodou posilujeme svalstvo a tukovou tkáň, čímž současně bráníme tvorbě celulitidy.

     Morion, černý bratr záhnědy, boří staré vzory a blokády usazené v podvědomí, pomáhá ve formě elixíru zbavovat tělo jedovatých látek a škodlivých zplodin. Tato voda, kterou užíváme na lačný žaludek, nejlépe ráno, v klidu a po douškách, podporuje současně i činnost ledvin.

   Oba společně, záhněda a morion, pomáhají při léčení duševních poruch, které se týkají zvrácených projevů sexuality. V takových případech se doporučuje, aby pacient měl kameny stále při sobě. Totéž platí i pro lidi, kteří trpí sebevražednými sklony a závislostí na alkoholu a drogách.

     Očista: kameny, zvláště morion, čistíme důkladněji než jiné křemenné druhy, nejlépe po náročném požití celou noc a den, případně kombinujeme očistu v misce a pod tekoucí vodu, protože na sebe berou mnoho negativní energie. Nabíjíme je dostatečně dlouho na nepřímém slunci, položené na drůze křišťálu.

 

Zdroj: J.P.Kreperát-Skrytá moc drahých kamenů